מסך למקרן (לוח מקרן) – איך להימנע מטעויות וכיצד לבחור מסך הקרנה איכותי ? [ 2021 ]

אולי זה יכל לעניין אותך …

מוצרים שיכולים לעניין אותך ...

 מדריך הרכישה האולטימטיבי למסך הקרנה

 

מה יש במדריך?

 1. 1. מדוע להשתמש במסך הקרנה?
 2. 2. למה לי לקנות מסך הקרנה?
 3. 3. מה אני צריך לדעת לפני שאני קונה מסך?
 4. 4. סוגי מסכים
 5. 5. תכונות מיוחדות
 6. 6. פורמטים של מסכים
 7. 7. מה גודל המסך שאני צריך?
 8. 8. כמה מסכי הקרנה עולים?
 9. 9. איפה לשים את המסך שלי?
 10. 10. מה המותג הטוב ביותר?

קניית מסכי הקרנה

אז אתם מעוניינים ללמוד על מסכי הקרנה? אולי זו הפעם הראשונה שאתם קונים מסך כזה או שאתם רוצים לשדרג את המסך שיש לכם.

אין יותר מתסכל מלקנות משהו ולהתחרט על זה וקניית מסכי הקרנה יכולה להיות מתסכלת במיוחד לאור המבחר העצום והעגה הטכנולוגית.

איזה גודל אני צריך? מה זה הגבר מסך? למה אני צריך מסך הקרנה 4K? מסכים מגיעים בצבעים שונים??

מטרת המדריך המעמיק הזה למסכי הקרנה ( בהמשך למדריך הזה על סוגי מסכי הקרנה מומלצים ) הוא לעזור לכם להבין לעומק את סוג המסך שאתם צריכים כדי שיתאים לצרכים שלכם ושבסופו של דבר, תתרגשו מהבחירה שעשיתם כל פעם מחדש.

 

מה הוא מסך הקרנה?

מסך הקרנה הוא משטח על גביו מוצגת התמונה הנשלחת מהמקרן.

מסכי הקרנה לקולנוע ביתי נועדו כך שיציגו את התמונות מהמקרן על משטח גדול, לרוב למטרות של צפייה קולנועית, גיימינג או מצגות.

 

מה התועלת ממסך הקרנה?

אם אתם רוצים להפיק את המיטב מהמקרן שלכם, אתם צריכים מסך הקרנה. מסכים ייעודיים מיוצרים עם ציפוי אופטי המשפר את יכולות החזר האור שלהם,  מה שמייצר עבורכם את התמונה הטובה ביותר שניתן. יש להם יתרונות רבים, ביניהם:

 

רזולוציית תמונה גבוהה יותר

מסך הקרנה יוקרתי מיועד לגלם את הרזולוציה הגבוהה ביותר שהמקרן שלכם מסוגל להפיק. הרזולוציה האמיתית של מקרן גלויה לעיני הצופה רק כאשר מוצגת על גבי משטח שלא פוגע בשלמות הפיקסלים.

 

כל משטח שאיננו שטוח לחלוטין, ו/או שיש לו טקסטורה כלשהי שיש לה שיפוע גדול יותר מממדי הפיקסלים של המקרן, עלול לפגוע בצורות הפיקסלים ולעוות אותם.

אומנם העין שלכם לעולם לא תזהה פיקסל אחד מעוות, ללא מסך הקרנה ככל הנראה תוכלו לזהות חוסר חדות, בהירות ודינמיקה בהשוואה למסך יוקרתי מכויל היטב לרזולוציה הגבוהה של המקרן שלכם.

 

דיוק צבע

מסך הקרנה איכותי מכויל כראי כך שלא ישפיע על איזון הצבעים של התמונה המוקרנת. למרות שנראה שהלבן הוא לבן והאפור הוא אפור, העניין הוא בספקטרום שבין הלבן והאפור, שם יש גוונים בהם הלבן יכול להיות מוטה מעט לכיוון הספקטרום הצהוב או הכחול. למסך הקרנה איכותי לא תהיה השפעה כזו כיוון שהמשטח שלו מכויל בצורה מושלמת, ללא השפעה של שינויי צבע.

 

יותר בהירות (או פחות)

יתרון נוסף מסכי הקרנה לקולנוע ביתי הוא שניתן לבחור את רמות ההגבר (gain) שלהם כדי לשפר את חווית הצפייה שלכם. לעתים קרובות, עם מסך גדול יותר, תצטרכו לשקול להגדיל את רמת ההגבר שלכם כדי לשמור על בהירות התמונה. באופן דומה, אם תרצו לשפר את רמות השחור של התמונה שלכם, ייתכן שתרצו להקטין את ההגבר.

תמונה חלקה וחדה

מסכי הקרנה יוקרתיים הם ללא טקסטורה. בכך שהם נטולי טקסטורה, התמונה שתתקבל תקפוץ יותר לעין, כיוון שהגיאומטריה של הפיקסלים מהמקרן לא תתעוות או תשתנה. כאשר הפיקסלים המוקרנים פוגעים במשטח עם טקסטורה, התוצאה יכולה להיראות "רועשת" או נוקשה כיוון שהמשטח איננו נקי מטקסטורה. מסך חלק מאפשר לכם להקרין וידיאו עם רזולוציית 4K ומעלה.

 

האם יש חיסרון לשימוש במסך הקרנה?

לשימוש במסך הקרנה יש רק שני חסרונות. האחד הוא העלות של תצוגה ברמה גבוהה. השני הוא העובדה שסידור המקרן והמסך  ייקח קצת יותר זמן מאשר כשאין לכם מסך. אבל אם אכפת לכם מכך שתהיה לכם תמונה איכותית, מסך קולנועי יעמוד בדרישות. מבט אחד על התצוגה עוצרת הנשימה של מסך הקרנה 4K גדול ותדעו שהרכישה שלכם שווה את זה.

 

מי צריך לקנות מסך הקרנה?

אולי אתם מורים שמחפשים מסך כדי להציג שקופיות וסרטוני לימוד לתלמידיכם. או אולי אתם אנשי עסקים שישתמשו במקרן שלכם יותר עבור מצגות  PowerPoint ו-Excel. או שאולי אתם חובבי קולנוע שמחפשים להעיף לחברים את המוח במסיבה הבאה שלכם.

בהתאם לצרכים שלכם, אנו בטוחים שנוכל למצוא את מסך ההקרנה המושלם עבורכם!

 

האנשים הזקוקים למסך הקרנה גדול יותר בדרך כלל מתחלקים למספר קטגוריות:

 

 • קולנוע ביתי – מסך הקרנה לקולנוע ביתי הוא מושלם לאנשים שרוצים חדר קולנוע ייעודי, ערבי קולנוע בחצר ולמי שרוצה חווית קולנוע ביתי בסלון שלהם.

 

 • אולמות גדולים – אולמות גדולים הם התפאורה האידיאלית למסכי הקרנה גדולים.

 

 • חדרי ישיבות עסקיים – כשזה מגיע להצגת נתוני מולטימדיה, שום דבר לא מעביר את הנקודה טוב יותר ממסך הקרנה גדול.

 

 • כיתות לימוד – מהיסודי ועד המכללה, בתי הספר יכולים להפיק תועלת ממסכי הקרנה גדולים כדי לסייע לתלמידים ללמוד.

 

האם אני יכול להשתמש בסדין בתור מסך הקרנה?

רבים שואלים אותנו "האם אני יכול להשתמש בסדין בתור מסך הקרנה?" או "האם אני יכול פשוט להקרין על קיר לבן?". ובכן כן, אבל בעצם לא.

תיאורטית, מקרן יכול לעבוד ללא מסך. אבל אתם לא תפיקו את המיטב מהמקרן שלכם. שימוש במסך הקרנה ייעודי יעזור לכם בדיוק בזה.

הבעיה בהקרנה על הקיר היא שכמה שקירות נראים שטוחים, המשטח שלהם לא באמת שטוח בצורה מושלמת.

[ ראו כאן מחירון מסכי הקרנה ]

 

מסך לבן לא מחזיר אור כפי שמסך יכול. זה יפגע בבהירות התמונה המוקרנת ואף יעוות או יטשטש את התמונה.

בקיר יש גם פגמים, בועות וטיפות צבע. כל אחד מהם יודגש כאשר האור מהמקרן יפגע בהם. הפגמים האלה יהרסו את חוויית הצפייה שלכם.

סדין הוא אפילו יותר גרוע, כיוון שאתם תראו כל קיפול וקימוט, גם הקלים ביותר. שלא לציין שחלק מהאור פשוט יעבור דרך הבד, מה שיוביל לתמונה דהויה לחלוטין.

אם אתם רוצים לעשות צדק עם המקרן שלכם, אתם זקוקים למסך הקרנה!

 

 

מה אני צריך לדעת לפני שאני קונה מסך הקרנה?

ישנם מספר גורמים שיעזרו לכם למצוא את מסך ההקרנה שיתאים לצרכים שלכם. מה סוג המקרן שיש לכם, כמה החדר בהיר, מה גודל החדר, איזה סוג מסך אתם צריכים, היכן אתם מתכוונים להציב את המסך והכי חשוב – מה גודל המסך שאתם רוצים/צריכים?

 

סוג המקרן

ייתכן שכבר יש לכם את המסך שאתם צריכים, או שאתם יודעים איזה מקרן אתם עומדים לקנות. אם אתם מזמינים את המקרן שלכם אצלנו בחברת סאונד סנטר, תוכלו להיות בטוחים שאתם קונים את המקרן והמסך ביחד במחיר הטוב ביותר. כמו כן, תוכלו ללמוד את כל מה שאתם צריכים עם המדריך שלנו לרכישת מקרן.

 

סוג המקרן שאתם קונים ללא ספק משפיע על סוג המסך שאתם צריכים.

גודל העדשה של המקרן יקבע את גודל התמונה שיכולה להיות מוקרנת.

גם הרזולוציה חשובה במיוחד. מקרן 4K באיכות גבוהה יותר עלול לא לעבוד על גימור מט בסיסי. כדי להפיק את המיטב מהמקרן שלכם, אתם צריכים מסך הקרנה איכותי שתומך ברזולוציה של המקרן. אם אינכם בטוחים בגודל העדשה או ברזולוציה, בדקו במדריך למשתמש שהגיע עם המקרן שלכם או אצלנו באתר.

 

מבחינת רזולוציית המסך, ההמלצה היא להשיג רזולוציה גבוהה יותר מאשר זו של המקרן שלכם. אם תקנו מסך הקרנה עם רזולוציה גבוהה יותר, אתם תהיו מוכנים לדורות הבאים של המקרנים.

 

תאורת החדר

בבחירת חומר משטח ההקרנה שלכם, התאורה היא גורם מכריע.

מסכים נועדו לא רק לשקף אור שנשלח מהמקרן, אלא גם להשתמש בתאורת החדר כדי לקבל את איכות התמונה המרבית. האם אתם מסוגלים לחסום לחלוטין את כל התאורה החיצונית?

אם בחדר שלכם יש הרבה אור טבעי, סביר להניח שתצטרכו מסך הקרנה הדוחה אור טבעי.

 

גודל החדר

אם יש לכם חדר גדול יותר, אתם יכולים למקם את המושבים כך שהצופים יישבו במרכז מול המסך והמסך שלכם יוכל להחזיר יותר אור. אם יש לכם חדר קטן יותר, בו האנשים יצפו במסך ההקרנה שלכם מכל הזוויות, תזדקקו למסך שמקרין פחות אור כך שכל הצופים שלכם יוכלו לראות את התמונות בבירור. לחומר שתבחרו תהיה השפעה משמעותית על הצופים שלכם.

 

 

סוגי מסכים

האם אתם מחפשים מסך קבוע, מסך חשמלי או מסך נייד?

 

אלה הסוגים השונים של מסכי הקרנה:

 

מסך הקרנה קבוע

מסך הקרנה קבוע הוא ללא ספק האליטה של מסכי הקולנוע. למרות שניתן להשתמש בהם לצרכים מסחריים, המסכים האלה לרוב נמצאים בקולנועים הביתיים המרשימים ביותר.

את המסכים האלה לא ניתן לגלגל למעלה ולמטה והם מתקן קבוע בחדר. מסכי ההקרנה האלה כל כך פופולריים בקולנועים הביתיים כיוון שלרוב, הם מחזיקים מעמד הכי הרבה זמן, לאור העובדה שלא מגלגלים אותם למעלה ולמטה כל פעם שמשתמשים בהם. במסכים האלה לא ייווצרו הכיפופים והגלים כפי שיקרה במסכים אחרים.

[ ראו מבצעי מסכי הקרנה קבועים ]

לרוב, למסכי ההקרנה האלה יש את איכות התמונה הטובה ביותר, כיוון שלמסכים האלה יש מבחר רחב יותר של חומרי מסך. איכות התמונה והרושם הכללי שמתקבל ממסך ההקרנה הקבוע הופכים אותו לאם כל מסכי ההקרנה.

הגורמים האלה, כמובן, גם הופכים את המסכים האלה ליקרים יותר בדרך כלל.

מסך הקרנה חשמלי

מסכי הקרנה חשמליים מציעים למצגות או לקולנוע הביתי שלכם מראה מקצועי ביותר. הם מופעלים על ידי שלט רחוק, העיצוב שלהם אלגנטי והמיקום הקבוע שלהם מספק לכם נוחות גדולה יותר מבחינת אחסון.

מסך הקרנה חשמלי הוא בחירה פופולרית עבור מי שרוצה את הנוחות של מסך קולנועי גדול, שיש לו משטח גדול וחצי קבוע.

ניתן להתקין מסכים חשמליים ברצפה, בקיר או בתקרה. את המסך לתקרה ניתן גם להרכיב בצורה שקועה בתקרה, כך שהצופים לא יידעו שיש מסך הקרנה בכלל כאשר הוא אינו בשימוש.

חלק ממסכי ההקרנה החשמליים מגיעים עם גימור עץ בחלקם העליון, מה שעוזר להסוות את המסך כשהוא אינו בשימוש והוא בחירה מצוינת אם התקנה שקועה בתקרה אינה אופציה עבורכם.

ישנם מסכים בעלי אפשרות להפעלה מרחוק ומכל מקום. מסכים אוטומטיים זמינים גם בדגמים מתוחים או לא מתוחים.

[ ראו מבצעי מסכי הקרנה חשמליים ]

מסך הקרנה ידני

מסך הקרנה ידני הוא אלטרנטיבה מצוינת למי שמחפש מסך קולנועי פחות יקר. למסכי ההקרנה הוורסטיליים האלה יש גלגלת בתחתית, המאפשרת למפעיל למשוך את המסך ידנית למעלה ולמטה. לרוב המסכים האלה יש כעת החזר מבוקר כך שלא ניתן לגלגל את המסך מהר מדי, מה שעלול היה לגרום נזק למסך.

בדומה למסכי הקרנה חשמליים, אלה יכולים להיות מותקנים על הקיר, התקרה או בתוך התקרה. עם זאת, מסכים אלה בהירים בהרבה ממסכים חשמליים, כיוון שלא מחוברים אליהם מנועים. כמו כן, כיוון שאין סיכון לכך שהמנוע יישבר או יתבלה עם הזמן, מסכים אלה דורשים פחות תחזוקה.

 

המסכים האלה, המתאימים בין השאר לקולנוע ביתי, מגיעים בגרסה מתוחה ולא מתוחה. הגרסה הלא מתוחה היא פחות יקרה, אך לעתים נוצרים בהם כיפופים וקיפולים עקב בלאי משימוש תדיר במסך. מסכי ההקרנה הידניים של Jeason Screen הם מהדגמים הפופולריים ביותר.

[ ראו מחירון מסך הקרנה ידני ]

מסך הקרנה רצפתי

חצובות נוטות להיות גדולות יותר וקצת קשות יותר להרכבה. מסכי הקרנה רצפתיים הם אלטרנטיבה נהדרת למסכי חצובה מסורבלים.

מסך הזזה לרצפה הוא קל ופשוט יותר להתקנה או הורדה. מסך הקרנה רצפתי מגיע בחתיכה אחת – אין צורך בהרכבה. לרבים אין אפילו תיק נשיאה, שכן בבסיס המסך מותקנת ידית המקלה על הסחיבה. כל שעליכם לעשות הוא להרים את הרגליים על משטח ההקרנה.

לשם כך, אתם פשוט מסובבים את הרגליים כך שיעמדו בצורה ניצבת מול המסך. לאחר קיבוע הרגליים, פשוט משכו את המסך כלפי מעלה. על המסך יש רולר קפיצי, בחלקו האחורי, שעולה עם המסך כדי לספק לו יציבות כאשר הוא בגובהו המרבי. הוא פועל בצורה דומה למוט של החצובה המחזיקה את המסך.

 

רוב המסכים האלה זמינים בגרסה ידנית, בה המפעיל מושך את המסך כלפי מעלה בעצמו. עם זאת, חלק מהגרסאות מגיעות עם תכונה המאפשרת לכם להשתמש בשלט רחוק כדי להרים את המסך מהבסיס.

[ ראו כאן מחירון מסך הקרנה רצפתי ]

 

מסך הקרנה חצובה

מסך הקרנה נייד הוא אחד מסוגי המסכים הפופולריים ביותר, כיוון שהם אינם מגבילים את השימוש בהם למיקום אחד בלבד. מבין המסכים הניידים, מסך הקרנה חצובה הוא ללא ספק הפופולרי ביותר.

מסך חצובה מגיע בשני חלקים – משטח ההקרנה עצמו ומעמד החצובה, המחזיק את המסך למעלה. שניהם קלים ומתקפלים למארז קטן וקל לנשיאה.

כדי להגדיר את רוב מסכי ההקרנה האלה, כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את החצובה, שהיא בעלת שלוש רגליים ומוט ארוך באמצע המשתרע לאורך המסך. את המסך המגולגל אתם מחברים לבסיס החצובה ומשתמשים בגלגלת המחוברת לפריט למשוך את המסך למעלה לחלק העליון של מחט החצובה, שם ניתן לאבטח אותו. ככה פשוט!

 

מסכי הקרנה חצובה נוטים להיות חסכוניים ביותר, כיוון שהם לרוב המסכים הזולים ביותר שנועדו לעמוד בפני בלאי. עם זאת, ייתכן שאיכות התמונה שלהם לא תהיה הטובה ביותר.

[ ראו כאן מחירון מסך הקרנה חצובה – הכי זול בארץ ]

מסך הקרנה ביתי

מסך הקרנה ביתי הוא זול יותר ומאפשר לכם להשתמש בחסכונות שלכם כדי לשפר את מערכת הסאונד שלכם או את המקרן. עם זאת, משטח הקרנה ביתי לרוב לא יהיה טוב יותר ממסך איכותי ואינו מומלץ כלל.

 

חומר מסך ההקרנה

חומר מסך ההקרנה יכול לעשות את כל ההבדל באופן בו התמונה שלכם מופיעה. למשטחים שונים יש תכונות רפלקטיביות שונות. חלקם זולים וחלקם איכותיים יותר. חומרי מסכים מגיעים בטקסטורות שונות ואף בצבעים שונים.

 

 

ממה מסכי הקרנה עשויים?

רוב מסכי ההקרנה עשויים מוויניל, פלסטיק איכותי, ספנדקס, גומי ופוליאסטר. אתם יכולים גם למצוא כאלה שעשויים מ-PVC, בד קנווס ופיברגלס. מסכי ההקרנה הטובים ביותר עשויים מוויניל או ספנדקס.

לא משנה מה הוא החומר ממנו מיוצר המסך, הוא מצופה במגנזיום פחמתי, טיטניום דו חמצני או בריום סולפט לצורך נראות משופרת של האור הקשור ישירות לכמות האור המוחזר מהמשטח. כאשר תעשיית הקולנוע עלתה לראשונה, המסך היה מוטבע בכסף כדי שיהיה רפלקטיבי יותר. מכאן מגיע המונח "מסך הכסף".

 

צבע מסך ההקרנה

כמעט כל מסכי ההקרנה מגיעים באחד משלושה צבעים: לבן, אפור ושחור. לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות.

מסך לבן

מסך הקרנה לבן תמיד יהיה האפשרות הטובה ביותר לחדר כהה לגמרי. כמו כן, הוא יאפשר לכם לצפות בו מכל זווית שכן לרוב, המסכים האפורים והשחורים יש זווית צפייה קטנה יותר. המסכים הלבנים הם גם יחסית פחות יקרים.

בדרך כלל, מסכים לבנים טובים יותר למשרדים כיוון שלרוב התכנים המוקרנים במשרד יש רקע לבן. הקרנה על משטח לא לבן פשוט לא תוצג כראוי.

 

מסך אפור

מסכי הקרנה אפורים יש לרוב מאפייני דחיית אור טבעי המאפשרים שימוש בהם באור יום. כמו כן, יהיו להם גם צבעים טובים ועשירים יותר. הניגודיות המשופרת הזו היא הסיבה לכך שיצרנים רבים מתייחסים למסכים האפורים שלהם בתור דגמים בעלי "ניגודיות גבוהה". החיסרון היחיד של מסכים אפורים הוא שבהתאם למשטח, עשויה להיות להם זווית צפייה קטנה יותר.

 

מסך שחור

בדומה למסכים האפורים, השחורים נוטים לדחות אור טבעי. מסכי קולנוע בעלי משטח שחור באמת בולטים בכך שהם נותנים לכם את הכהות ואת רמות השחור הכהים ביותר. החסרון של המסכים השחורים הוא שרמות הלבן שלהם בדרך כלל פחות מדויקות.

מה הוא הצבע הטוב ביותר למסך הקרנה?

צבע מסך ההקרנה הטוב ביותר תלוי במיקום בו תשתמשו בו, כמה אור יש בחדר ומה הייעוד שלו.

 

טקסטורת המסך

כשזה מגיע לטקסטורה של מסך ההקרנה, תרצו אידיאלית משטח נטול טקסטורה. זה מה שייתן לכם את איכות התמונה הטובה ביותר.

 

הגבר המסך Gain

מסך ההקרנה פועל על ידי החזרת האור מהמקרן חזרה לעיני הצופים שלכם.

בהירות התמונה המשתקפת חזרה על פני התצוגה נמדדת ביחידות של "הגבר" (gain), אשר מודדות את ההשתקפות באותו משטח.

מספר ההגבר מייצג יחס של אור המוחזר מהמשטח ממקור אור.

מסך עם הגבר של מעל ל-1.0 יביא לכך שהתמונה המוקרנת חזרה מהמשטח תהיה בהיר יותר מהתמונה המוקרנת על גבי המשטח.

לדוגמה, מסך קולנוע בעל הגבר של 1.5 יקרין את האור חזרה עם בהירות של פי 1.5 מהאור המוקרן על המסך. מקרן של 1,000 לומן המכוון למסך עם 1.5 הגבר ייתפס כבעל 1,500 לומן. זה קורה על ידי  מיקוד האור לזווית צרה יותר, במקום להחזיר את האור באופן אחיד לכל הכיוונים. זו הסיבה שלמסכים עם הגבר גבוה יש זווית צפייה קטנה יותר.

מסך הקרנה עם הגבר של 0.8 יקרין חזרה 80% מהבהירות המקורית. אותו מקרן של 1,000 לומן ייראה לעיני הצופים עם 800 לומן בלבד.

למרות שאולי נראה שתמיד תרצו הגבר גבוה יותר, בהיר לא תמיד פירושו טוב יותר. למסכי הקרנה בעלי הגבר נמוך יותר יש זווית צפייה רחבה יותר, כך שאם יש לכם שטח רחב, הגבר נמוך יותר יהיה עדיף. מסכים בעלי הגבר נמוך יותר מסייעים גם במניעת נקודות חמות ומציגים צבעים בצורה מדויקת יותר. מסכים בעלי הגבר נמוך יותר גם עוזרים להוציא רמות שחור חיות יותר ולשפר את יחס הניגודיות המקורי של המקרן.

מאפיינים מיוחדים

חלק מהמסכים בנויים עם תכונות מיוחדות. אלה מתייחסים למאפיין ייחודי של עיצוב המסך, המיושם כדי לשפר את ביצועי המקרן או להוסיף תכונה נוספת למסך. תכונות הפרימיום האלה יעזרו להביא את חוויית הקולנוע הביתי שלכם לשלב הבא.

 

דחיית אור טבעי

כל מקור אור מלבד המקרן שלכם מאיים להפוך את התמונה על המסך שלכם לדהויה. מסכי הקרנה הדוחים אור טבעי (ALR) כוללים משטח המונע מהאור הטבעי להפוך תמונה מוקרנת לדהויה. זה נעשה על ידי החזרת האור מהמקור באמצעות שיניים מיקרוסקופיות.

המסכים האלה מתאימים ביותר לשימוש בסלון רב תכליתי או אשר יש בו צורך לצפייה בשעות היום ואין בו וילונות.

בתמונה: מסך הקרנה ALR

 

 

מסך הקרנה רשת \ מסך הקרנה שקוף

מסך הקרנה שקוף מבחינה אקוסטית מאפשר לצליל לעבור דרך חומר המסך ולמקם רמקולים מאחוריו, כדי למקסם את חווית הצפייה וההאזנה. ישנם שני סוגים של מסכי קולנוע שקופים אקוסטית: ארוגים ומחוררים.

מסכים ארוגים משתמשים במשטח נקבובי (כמו סדין) המאפשר מעבר של צלילים פנימה והחוצה. לסוג הזה יש שני חסרונות:  א. יותר אור הולך לאיבוד ואין אפשרות לעבד 4K בגלל טקסטורת המשטח, ובגלל זה תקבלו תמונה פחות יכותית. ב. אם אתם מתכננים שהמסך שלכם יירד מול טלוויזיה, מסכים ארוגים הם האפשרות הפחות טובה .

למסכים מחוררים יש חורים זעירים מאוד על פני המשטח, המאפשרים לגלי קול לעבור דרכם. זה מאפשר לכם לאבד פחות אור מאשר במסכים ארוגים, ויש להם אפשרות להציג רזולוציית 4K.

 

מסך הקרנה אחורית

הקרנה אחורית דורשת שהמקרן יישב מאחורי המסך. משטחי הקרנה אחורית הם שקופים למחצה.

בשונה מהקרנה קדמית, משטחי הקרנה אחורית מגיעים מתוחים. כיוון שהקרנה כזו דורשת שהמקרן יישב מאחורי המסך (עם הפנים לצופים), אחד החסרונות שלה הוא שהיא דורשת יותר מקום מאשר הקרנה קדמית.

מהסיבה הזו, מסקרני הקרנה אחורית הם פחות נפוצים בחדרי קולנוע ביתיים.

עם זאת, יש יתרון להקרנה אחורית על פני הקרנה קדמית – יש פחות סיכוי שמישהו יסתיר את התמונה המוקרנת. הקרנה אחורית משמשת לרוב לשימושים מקצועיים כגון תערוכות ואולמות תיאטרון.

 

 

מסך הקרנה מתיחה

מסכי הקרנה מתיחה מתייחסים למסך חשמלי או ידני שיש לו חוט או מוט המושך את חומר המסך כדי להציג משטח מקרן אחיד ושטוח יותר. תכונת המתיחה מבטלת את הקמטים, הגלים או הפגמים שעלולים להיות למסך שאינו מתוח. מסכים חשמליים מתוחים נחוצים גם כדי לתמוך ברזולוציה של 4K ומעלה.

מסכי מסגרת קבועים נמתחים כברירת מחדל.

אחד ההבדלים שתמצאו בין מסכי הקרנה זולים ואיכותיים הוא שהיוקרתיים יותר יהיו מתוחים וכך יעניקו לכם איכות תמונה טובה יותר.

 

 

הקרנה קרובה במיוחד – Ultra Short Throw

מסך להקרנה קרובה ביותר תוכנן במיוחד כדי לשפר את התמונה ממקרן להקרנה קרובה במיוחד או מטלוויזיית לייזר. המקרנים האלה משתמשים בעדשות ומראות מיוחדות כדי "לזרוק" את התמונה למסך ממרחק קצר מאוד.

כדי לעזור למקרנים האלה, מסכי הקרנה קרובה במיוחד דוחים אור טבעי ומחזירים את האור כד שרק האור מהמקרן ישתקף בחזרה לצופה ויעניק לו תמונה בהירה.

 

מסך הקרנה מעוקל

כפי שהשם מרמז, מדובר במסך מעוקל ומעט מסולסל. למסך הקרנה מעוקל יש מספר יתרונות עבור קולנוע ביתי. הקצה המעוקל מאפשר לראייה ההיקפית שלכם להיות מלאה ושקועה יותר מאשר בצפייה על מסך שטוח.

היתרון הזה נראה בעיקר כאשר המסך המעוקל מוגדר ביחס גובה-רוחב של 2:35 ל-1 או 2:4 ל-1. זה ידוע כמסך אנמורפי רחב והוא נראה בדרך כלל בבתי קולנוע מסחריים. תוכלו להשתמש במסכים מעוקלים גם בצירוף עדשה פנמורפית למקרן שלכם.

 

פורמט מסך ההקרנה

אפשר להבין את פורמט המסך בצורה הטובה ביותר כצורה המלבנית של המסך. לעתים, זה נקרא יחס הממדים של מסך ההקרנה. התכונה הזו מעידה על היחס בין הגובה לרוחב.

 

מסך הקרנה 16:9 (פורמט HDTV)

יחס הממדים הנפוץ ביותר לקולנוע ביתי היום הוא 16:9 (פורמט HDTV). זהו יחס הממדים בו תוכן הטלוויזיה משודר כיום. כאשר אתם צופים בתוכניות בנטפליקס, אמזון פריים, יוטיוב ועוד, או משחקים במשחקי וידיאו, הפורמט שאתם נתקלים בו הוא ככל הנראה 16:9.

אם אתם מתכננים לצפות בטלוויזיה ובסרטים, מסך 16:9 הוא יחס הממדים המומלץ.

 

16:10 (מסך רחב)

רוב מסכי המחשב הם בפורמט 16:10. ההבחנה בין 16:9 ו-16:10 היא מינימלית. בעוד של-16:9 יש 9 יחידות גובה עבור כל 16 יחידות רוחב, ל-16:10 יש 10 יחידות גובה עבור כל 16 יחידות רוחב.

ללא בדיקה מעמיקה יותר, הם נראים די אותו דבר. עם זאת, השימושים בהם נוטים להיות שונים. כיוון שמחשבים מוצגים ב-16:10, הפורמט הזה הוא לרוב הבחירה המועדפת בשימושים מקצועיים (חדרי ישיבות, חדרי כנסים, תערוכות) כיוון שהוא מאפשר לכם לקבל מעט יותר מידע על המסך מאשר 16:9.

סינמסקופ (2:35:1 ו-2:40:1)

יחס ממדים של 2:35:1

סרטים קלאסיים צולמו לרוב ביחס ממדים סינמסקופ של 2:35:1. אז אם אתם חובבי קולנוע שרוצים להשיג חוויה קולנועית בתוך הבית שלכם, ללא הפסים השחורים, פורמט סינמסקופ של 2:35:1 הוא הבחירה עבורכם.

יחס ממדים של 2:40:1

עבור חובבי קולנוע מודרני, סינמסקופ 2:40:1 הוא הבחירה הנכונה כיוון שרוב הסרטים העדכניים מצולמים עם יחס ממדים של 2:40:1. אז אם אתם רוצים חווית קולנוע עכשווית בקולנוע הביתי שלכם, קנו מסך הקרנה סינמסקופ של 2:40:1.

4:3 (פורמט וידיאו)

פורמט הווידיאו הוא צורת הטלוויזיה המקורית שהייתה פופולרית לפני שנים רבות, עוד כשהטלוויזיה לא הייתה שטוחה – הטלוויזיה הישנה עם הרזולוציה הנמוכה.

הסיבה לכך שפורמט הווידיאו עדיין קיים בעולם מסכי ההקרנה היא העיצוב התכליתי, והעובדה שתוכן רב עדיין קיים בצורתו המקורית, של 4:3. במקרה של 4:3, ישנן 4 יחידות רוחב על כל 3 יחידות אורך..

1:1 (פורמט ריבוע)

אומנם כמעט ואין תוכן וידיאו בפורמט ריבוע, יש סיבה לכך שהפורמט הזה בכל זאת פופולרי: במסכים הניתנים להתאמה, פורמט מרובע יכול להגיע לכל הפורמטים האחרים.

לדוגמה, אם אתם משתמשים במסך חצובה, תוכלו לנעול אתת גובה המסך בנקודות שונות כדי להשיג יחסי ממדים שונים.

סיבה נוספת לכך שעדיין קיימים מסכים בפורמט ריבוע היא שזהו פורמט אופטימלי להקרנת שקופיות.

 

מיסוך (מולטי פורמט)

מסך מולטי פורמט מאפשר יותר מיחס ממדים אחד על ידי שימוש במכשיר מיסוך. למרות שרוב המסכים לא מציעים את התכונה הזו, ישנם כאלה שכן.

קיימים שני סוגים של מיסוך: אופקי ואנכי. במיסוך האופקי, רוחב המסך נשאר קבוע, ובמיסוך אנכי, גובה המסך הוא זה שנשאר קבוע. לדוגמה, אם אתם צופים בתוכן סינמסקופ במסך 16:9, אתם יכולים להפחית את גובה המסך כך שיתאים ליחס הממדים עם מיסוך אופקי.

 

 

גודל מסך ההקרנה

מי שאמר "הגודל לא משנה" מעולם לא היה עד לפאר היצירה של מסך הקרנה גדול בביתו.

גודל המסך, רוחבו וגובהו כאחד, יוגבל על ידי גודל הקיר עליו אתם מתכוונים להתקין אותו

מה גודל מסך ההקרנה שאני צריך?

 

גודל מסך ההקרנה שאתם צריכים תלוי בשימוש בו.

ההעדפה של רוב האנשים היא מסך כמה שיותר גדול, כאשר אחרים מעדיפים להגיע ליחס אופטימלי בין הגובה למרחק.

גודל לקולנוע ביתי

אם אתם מתכננים  להשתמש בו בקולנוע הביתי שלכם, סביר שתרצו מסך באזור ה-100 אינץ'. זה כמובן תלוי בגודל החדר.

גודל לאולמות גדולים

אם אתם מתכוונים להשתמש בו באולם גדול כגון אולם הרצאות או כל אולם גדול אחר, חפשו מסך בגודל של מעל ל-3 מטרים.

כמה עולה מסך הקרנה?

מחירים של מסכי הקרנה נעים בין 400 ש"ח למסך הקרנה זול לבין 20,000 ש"ח למסך הקרנה יוקרתי לקולנוע ביתי.

הפריטים האיכותיים והמתאימים ביותר לקולנוע ביתי נעים בין 2,500 ש"ח ל-20,000 ש"ח.

מחיר מסך הקרנה נקבע לפי מספר גורמים כגון גודל המסך, סוג המסך, סוג המשטח והתכונות המיוחדות.

 

מדוע מסכי הקרנה יוקרתיים עולים כל כך הרבה?

בעוד שאתם יכולים למצוא מסכי הקרנה זולים, החל מ-300 ש"ח, מסכים אלה הם מעט טובים יותר מסדינים והם בגודל של מגבת.

מנגד, מסך קולנועי יוקרתי הוא פיסת טכנולוגיה מהונדסת מדעית. הם עשויים מחומרים שמחזיקים זמן רב יותר. הם מעניקים לכם איכות תמונה טובה בהרבה. הם מפיקים את המיטב מהמקרן שלכם.

האם מסך הקרנה שווה את זה?

כן, מסכי הקרנה שווים את זה! ברגע שתראו את התמונה המוקרנת על מסך הקרנה איכותי, תדעו מיד שהמסך שלכם הוא אחת הרכישות הטובות ביותר שעשיתם.

 

 

היכן לשים את מסך ההקרנה שלכם?

 

היכן לשים את מסך ההקרנה בקולנוע הביתי שלכם?

ההמלצה הכללית היא 10 עד 12 אינץ' של מסך הקרנה אלכסונית לכל 30 ס"מ מרחק צפייה. המרחק הוא מהעיניים למסך. זה חישוב די פשוט.

אם אתם יושבים במרחק של שלושה מטרים, הגודל האופייני הוא 2.3-3 מטרים. 2.5 מטרים ייתנו לכם תחושה קולנועית. 3 מטרים יהיה קצת קרוב יותר. בסופו של דבר, הכול תלוי בהעדפה האישית שלכם.

לרוב יש קיר אחד בחדר הצפייה שלכם אליו המסך יתאים. נסו לשים את מסך ההקרנה על קיר שלא מכוון אליו אור ישיר. ככל שיפגע יותר אור במשטח הצפייה, כך התמונה תיראה דהויה יותר.

אם לא ניתן לשלוט באור החדר בצורה מלאה, שקלו מסך הקרנה הדוחה אור טבעי.

המומחים שלנו מציעים שתחתית המסך תהיה בין 60-90 ס"מ מהרצפה. זה מעניק לכם את גובה הצפייה האופטימלי.

כמובן, זה תלוי בגודל המסך שלכם והקיר עליו אתם מציבים אותו.

אם יש לכם מספר שורות של מושבים בחדר הצפייה שלכם, ייתכן שתצטרכו להציב אותו קצת גבוה יותר כדי שמי שיושב מאחורי השורה הראשונה יוכל לראות כראוי.

כמו כן, קחו בחשבון כל דבר שעשוי לשבת מתחת למסך, כגון רמקול מרכזי.

 

 

זוויות צפייה

דבר אחד שאתם צריכים לקחת בחשבון כאשר אתם קונים מסך הקרנה זה זוויות הצפייה. זוויות הצפייה הן הזווית בה המסך מגיע לעיני הצופה מהקצה השמאלי של המסך ועד הימני.

מומלץ שתהיה לכם זווית צפייה של בין 30 ל-40 מעלות לצפייה אופטימלית. בזוויות רחבות יותר, התמונה תיראה דהוי יותר כיוון שהאור המשתקף מהמסך לא ישתקף באותו האופן בזוויות האלה.

לחלק ממסכי ההקרנה יש זוויות צפייה רחבות יותר מאחרים. כך שאם אתם מתכננים להשתמש במסך שלכם בחדר רחב, תצטרכו לוודא שיש לו זווית צפייה רחבה.

 

 

קווי ראייה

אם יש לכם יותר משורה אחת בקולנוע הביתי שלכם, הראשים של הצופים בשורה הראשונה עלולים להסתיר לצופים שבשורה מאחוריה. תוכלו להשתמש בהגבהות או למקם את המושבים בצורה הדרגתית עולה. לחילופין, אתם יכולים להציב את המסך גבוה יותר על הקיר.

 

מותגים של מסכי הקרנה

אצלנו בחברת סאונד סנטר יש מגוון רחב של מסכי הקרנה איכותיים. להלן המותג המוביל שאנו מוכרים את מסכי ההקרנה שלו באתר:

 

Jeason Screen, Draper, Elite, BSM Vision

חברות אלו מייצרת מסכי הקרנה ברמה אחרת, בטווח מחירים רחב. חברה חדשנית שנמצאת בחיפוש מתמיד אחר החידושים העדכניים ביותר בתחום הטכנולוגיה כדי להמשיך ולשדרג את מסכי ההקרנה שלה.

טווח מחירים: 300-15,300 ש"ח

ייחודיות: מסכי הקרנה איכותיים, עם עוצמת תאורה גבוהה וחדות תמונה.

 

 

היכן המסך מיוצר?

מומלץ לחפש מותג אמריקאים. כאשר אתם רוכשים מסך הקרנה מארצות הברית, תוכלו להיות בטוחים יותר שאתם מקבלים מסך באיכות גבוהה שעשוי מחומרים ורכיבים איכותיים כך שיחזיק זמן רב יותר.

 

אחריות על מסך ההקרנה

מבחינת האחריות על מסכי הקרנה, מומלץ שתמצאו מוצר עם 12 חודשי אחריות.

 

כתב וערך: הראל מזרחי – טכנאי אודיו וידאו מקצועי.

מעוניינים שנציג מסאונד סנטר יחזור אליכם ?

מלאו את הטופס הבא ונציג מסאונד סנטר ישוב אליכם בהקדם !