רמקולים שקועים מומלצים לתקרה – איך לבחור ? האם כדאי ? עלויות ? [ במדריך 2022 ]

אולי זה יכל לעניין אותך …

מוצרים שיכולים לעניין אותך ...

בהמשך לדירוג רמקולים שקועים מומלצים שעשינו לפני מספר שבועות, אנו רוצים להציג בפניכם מדריך מומלץ לבחירת רמקולים שקועים לבית החדש שלכם.

מדוע רמקולי שקועים תקרה טובים לסראונד ?

בעת עיצוב הקולנוע הביתי שלי מחדש, החלטתי לבחון רמקולים שקועי תקרה כדי להגדיל את צליל הסראונד שלי, אבל גיליתי שהם ידרשו לא מעט עבודה. זה גרם לי לתהות האם רמקולי תקרה בכלל שווים את הטרחה.

אז, האם רמקולים שקועים לתקרה באמת שווים את זה?

רמקולים שקועים בתקרה הם תוספת נהדרת לקולנוע הביתי, בייחוד אם אתם מחפשים חוויית צליל מוטמעת יותר. הם צריכים להיות מתוכננים במיוחד לתקרות, אך הם גם יכולים להיות תוספת נהדרת לסאונד בר. זה עובד בתור מערך סראונד.

 

החלטתי לבחון מה הופך רמקולים שקועים בתקרה לתוספת טובה למערך קולנוע ביתי וכמה עבודה באמת נדרשת כדי להתקין אותם.

המאמר הזה יבחן את הסיבות בגינן תרצו להתקין רמקולים שקועים לתקרה ואת המידע הדרוש לפני ההתקנה.

[ אם עדיין לא מצאתם רמקולים שקועים, מומלץ לבקר בקטלוג רמקולים שקועים שלנו, עם מחירון הכי זול בארץ ]

מתי רמקולים שקועים בתקרה המהווים תוספת טובה?

אין ספק שלא כל מערכות הקולנוע הביתי ירוויחו מרמקולי תקרה. אחרי הכול, אם חדר הקולנוע הביתי שלכם קטן למדי, ייתכן שכבר יש לכם מספיק רמקולים.

בנוסף, אם אתם גרים בדירה שכורה, יכול להיות שבכלל לא תוכלו לבצע את העבודה הנדרשת כדי להתקין אותם. הנה כמה מצבים בהם כנראה תוכלו ליהנות מרמקולי תקרה:

 

 1. הם פחות מסורבלים

כמובן, רמקולים בדרך כלל לא נחשבים פריט מכוער, אבל רוב האנשים מעדיפים למזער את הבלגן בעיניים.

אם אתם בונים קולנוע ביתי, לא תוכלו להתחמק מכבלים בכל מקום, כך שאם לפחות תתקינו את הרמקולים שלכם בתוך התקרה, פחות כבלים יפריעו לכם בעיניים.

 

 1. הם דרך טובה להשלים מערכת סראונד

כבר יש לכם סט של רמקולים "רגילים" (רמקולים עומדים או שולחניים) וכנראה שאתם לא ממש רוצים לקנות חוויית סראונד חדשה לגמרי. רמקולי סאונד בר ממוקמים משמאל, מימין ובמרכז כדי להעניק לכם מערכת סראונד.

רמקולים שקועי תקרה עשויים להיות דרך קלה להשלים את התמונה, כיוון שאתם יכולים להתקין אותם מאחורי אזור הישיבה שלכם בתור ערוצים אחוריים.

 

 1. הם מאפשרים גמישות רבה יותר בסידור שלכם

אם תבחרו להתקין את הרמקולים שלכם בתקרה, לא תצטרכו לדאוג כל כך ממיקום הרהיטים שלכם סביב רמקולי הרצפה.

לא רק שהמשמעות היא פחות כבלים, אלא גם יותר מקום לריהוט..

 

 1. הם מעניקים לכם חוויה מלאה יותר

סראונד עוסק בחוויה מלאה ושלמה. אז למה לא להוציא את המיטב מהקולנוע הביתי שלכם? קולנועים משתמשים ברמקולי תקרה בדיוק מאותה הסיבה, כך שהגיוני שתרצו לפזר כמה כאלה אם אתם יכולים. [ כדרך אגב, תוכלו לראות מדריך לבחירת מסך הקרנה לקולנוע ביתי ]

כמה רמקולים שקועים אתם צריכים בחדר ?

אם אתם שוקלים לקחת את הקולנוע הביתי שלכם לשלב הבא על ידי התקנת רמקולי תקרה, סביר להניח שתהיתם כבר לכמה תזדקקו בחלל שלכם.

שיחקתי הרבה עם רמקולים ומיקומים כדי למצוא את הפריסה הטובה ביותר עבור החדר שלי, וזו תמיד הדרך הטובה ביותר לקבוע את כמות הרמקולים.

עם זאת, אני מתאר לעצמי שאנשים רבים לא ילכו לרכוש רמקולים רק כדי להתנסות בהם, אז הנה כמה טיפים שימושיים כדי להגיע להחלטה על כמה רמקולי תקרה אתם צריכים.

בפועל, אין תשובה קבועה לכמה רמקולי תקרה אתם צריכים.

 

לכל אחד תהיה תשובה אחרת, שתלויה בשימוש המיועד שלכם, גודל וצורת החדר, רמת הצליל שאתם שואפים אליה והאם יש לכם רמקולים אחרים שמחוברים לקולנוע הביתי.

ככלל, עדיף שיהיו יותר מדי רמקולים מאשר שלא יהיו מספיק.

נסו ליצור איזון

עליכם לשאוף לאזן את הרמקולים שלכם כדי להבטיח את איכות הצליל הטובה ביותר. המשמעות היא התאמה אידיאלית ביניהם. כך למשל, יהיה זוג רמקולי תקרה מאחורי עמדת הישיבה שלכם ואולי עוד זוג מלפנים. אזנו אותם בצורה כזו שתיתן לכם את איכות הצליל העקבית ביותר.

מיקום הרמקול

ברור שעליכם לתכנן את מיקום הרמקול שלכם בהתאם לגודל וצורת החדר שלכם. בעזרת כללי האיזון, ודאו שהרמקולים מכסים מספיק את החלל, אך גם לא מעמיסים עליו.

ציירו תוכנית גסה של החדר שלכם, כולל היכן אתם מתכננים למקם רהיטים ביחס לטלוויזיה או למסך ולאחר מכן תוכלו להחליט מה המיקום הטוב ביותר עבור רמקולי התקרה שלכם. אני מנסה לכוון סט אחד מאחורי מקומות הישיבה, ואז את השאר מקדימה.

חשבו את מספר הרמקולים

אם אתם מוסיפים אותם למערכת סראונד או לרמקולים קיימים, בדרך כלל תצטרכו פחות רמקולי תקרה שוב פעם, זוג רמקולי תקרה עשוי להיות יותר ממספיק, במיוחד אם אתם משלבים אותם עם רמקולי קיר או רצפה.

עדיף להשתמש ברמקולי תקרה כתוספת למערך שלכם ולא כמערכת הרמקולים העיקרית. המשמעות היא שאתם צריכים לכוון לכך שיהיה זוג אחד או שניים של רמקולי תקרה ואז לפחות שני רמקולי רצפה.

כתשובה חד משמעית, בחדר בגודל סטנדרטי (סלון ממוצע), הייתי בטח משתמש בעד 4 רמקולים שקועי תקרה.

אם החדר שלכם גדול במיוחד, שקלו להתקין 6 כדי לכסות את כל החלל. עם זאת, בחדר גדול יותר, ללא ספק תוכלו להפיק תועלת משימוש במגוון סוגי רמקולים, כיוון שזה יאפשר לכם לכסות את החלל בצורה טובה יותר.

איזה גודל של רמקולים שקועים אתם צריכים ?

כולנו בטח כבר יודעים שרמקולים מגיעים בגדלים שונים. רמקולים בגדלים שונים מפיקים עוצמות צליל שונות, כאשר רמקולים גדולים יותר הם  בדרך כלל חזקים יותר. אולם, זה לא תמיד נכון, כיוון שתוכלו למצוא כמה רמקולים קטנים ומדהימים שמייצרים עוצמה רבה.

הקפידו לבחון ולברר לפני שאתם קונים את הרמקולים שיתאימו

לגודל וסידור הקולנוע הביתי שלכם.

 

גדלים של רמקולים שקועים סטנדרטיים

כסטנדרט, רמקולי תקרה מגיעים בדרך כלל בגודל של 6.5 או 8 אינץ'. כמו ברמקולים אחרים, הגודל מתייחס לקונוס ולא לרמקול עצמו. המשמעות היא שהמראה של הרמקול עצמו יהיה טיפה גדול יותר, אבל לא משמעותית.

סביר להניח שתוכלו למצוא רמקולי תקרה גדולים או קטנים יותר, אך אלה הגדלים הנפוצים ביותר.

איזה רמקולים שקועים כדאי לקנות ?

רמקולי תקרה בגודל 6.5 אינץ' הם הגודל האידיאלי לרוב החדרים בגודל סטנדרטי. בקולנוע ביתי, סביר להניח שלא תצטרכו את הסוג הגדול יותר כיוון שהוא לרוב משמש לחללים גדולים בהרבה.

רמקולי תקרה בגודל 6.5 אינץ' הם רב תכליתיים ובדרך כלל מביאים ביצועים מצוינים. זוג אחד או שניים של רמקולים בגודל 6.5 אינץ' יכסו בצורה נהדרת חלל מגורים בגודל סטנדרטי.

רמקולים בגודל 8 אינץ' משמשים בדרך כלל לחללים גדולים יותר אך יכולים להתאים גם לחדרי קולנוע ביתי. הם הרבה יותר טובים לחדרים גדולים יותר, אבל ההבדל בבסים יכול להפוך אותם לתוספת טובה, לא משנה מה גודל החדר שלכם.

משמעות העלייה בגודל היא שהם מייצרים הרבה יותר בסים מאשר רמקול בגודל 6.5 אינץ', עד כדי שאולי תגלו שאתם אפילו לא צריכים סאב עם הרמקולים האלה.

באופן כללי, תצטרכו פחות רמקולים בגודל 8 אינץ' מאשר רמקולים בגודל 6.5 אינץ' עבור חדר אותו הגודל, ויותר מדי רמקולים גדולים עלול לגרום לבסים להשתלט.

זוג אחד של רמקולים בגודל 8 אינץ' כנראה יעשה את העבודה ברוב חללי המגורים הסטנדרטיים, אך כדאי גם לחפש לשלב אותם עם סוגי רמקולים אחרים. עם זאת, אם יש לכם חלל גדול יותר, שקלו להתקין לפחות שני זוגות של רמקולי תקרה בגודל 8 אינץ'.

בפועל, אין תשובה נכונה על גודל הרמקולים הדרושים. אולם, בחדר קטן יותר, הייתי נוטה לעבר רמקולים קטנים יותר. רמקולים בגודל 8 אינץ' הם נפלאים, אך לרוב אינם הכרחיים אם החדר שלכם לא כזה גדול.

היכן למקם את רמקולי התקרה שלכם ?

כמו בכל חלק אחר בקולנוע הביתית שלכם, כדאי לתכנן כראוי את פריסת הרמקולים לפני שתתחילו לעשות חורים בתקרה.

המיקום יהיה תלוי גם בשימוש שלכם, כיוון שמוזיקת רקע דורשת התקנה שונה מאשר עבור צליל סראונד שלם ומלא.

 

עקבו אחר הטיפים הבאים בעת תכנון פריסת הרמקולים שלכם:

 • לא אמורים להיות "פערים" בצליל שלכם. זה יגרום לצליל מאוד לא מאוזן, כלומר הוא יהיה חזק מאוד במקומות מסוימים וחלש מדי באחרים.
 • אם אתם משתמשים בהם כחלק ממערך סראונד, שקלו לעקוב אחר מדריך מיקום אך החליפו את הערוצים האחוריים ברמקולי תקרה. הם יכולים להיות היעילים ביותר כאשר הם מותקנים סביב מקומות ישיבה.
 • עם זאת, אם אתם עומדים להשתמש ברמקולים שלכם לשימושים שונים, חשבו על מה יהיה המיקום הטוב ביותר. אולי לא תמיד תרצו שהצליל יבוא מאחורי הרהיטים שלכם, בעיקר אם אתם רק רוצים צלילי רקע.
 • כמו כן, חשבו על פריסת הרמקולים שלכם ביחס למיקום הריהוט שלכם. לא תוכלו להזיז רמקולי תקרה כמו רמקולים רגילים, כך ששווה לחשוב על אפשרויות מיקום שלא רק יתאימו עכשיו, אלא גם בעתיד.
 • אם אתם משתמש במערכת סראונד קיימת, ורמקולי התקרה שלכם הם רק תוספת, אולי כדאי פשוט למקם אותם באמצע החדר. זה יחסוך לכם בעיות בעתיד וידאג שאתם מכוסים כהלכה בכל החדר.

 

אחת הדרכים הקלות ביותר להבין את המיקום הנכון של רמקולי תקרה היא להכין תוכנית של חדר הקולנוע הביתי שלכם.

ישנן דרכים שונות לעשות זאת, אך למדתי שהכי קל לעשות תכנית ממעוף הציפור, כפי שאתם עשויים לראות בשרטוטי בניינים. היא אפילו לא חייבת להיות לפי קנה מידה, אבל היא תוכל לעזור אם אתם מתכננים להיכנס קצת לפרטים הטכניים.

ברגע שיש לכם סקיצה של התוכנית, הוסיפו את הטלוויזיה והריהוט שלכם, היכן שהם נמצאים כעת או לפי סידור חדש. זה יאפשר לכם להחליט על מיקום הרמקולים הטוב ביותר לפני שתתחילו לקדוח. עדיף לנסות כמה סידורים לפני שאתם מתחייבים, רק כדי לוודא שאתם מרוצים מהמיקום.

עוד דרך קלה לתכנן את זה היא פשוט להניח את הרמקולים על הרצפה ביחס למקום בו הם יהיו בתקרה.

אם אתם רוצים לחבר אותם זמנית, עשו זאת והשמיעו דרכם מוזיקה או רצועת שמע. זה יעזור לכם למצוא את הנקודות המתות ולקבוע האם יש לכם מספיק רמקולים כדי שכל החדר יהיה מכוסה.

דברים שיש לזכור בשימוש ברמקולי תקרה

רמקולי תקרה ממש לא מסובכים להתקנה ושימוש, בתנאי שתעשו את המחקר הראוי. להלן מספר טיפים מועילים שכדאי לזכור בעת רכישה והתקנה של רמקולי תקרה:

 • המיקום חשוב עשו כל שביכולתכם כדי לרווח אותם באופן שווה וכוונו למרחק של כ-180 ס"מ בין הרמקולים. אם גודל החדר לא מאפשר את זה,פ הרחיקו אותם זה מזה ככל הניתן. כמו כן, ודאו שהם נמצאים במרחק שווה מהקירות או התאורה.
 • רמקולי תקרה הם בדרך כלל רמקולים פסיביים, כלומר אין צורך במקור כוח חיצוני. אתם רק צריכים לחבר אותם למגבר שלכם, מה שמקל משמעותית על העבודה ומפחית את כמות הכבלים שתצטרכו להעביר לאורך התקרה שלכם.
 • רמקולי תקרה מגיעים בדרך כלל בזוגות ומתחברים למגברי סטריאו המחלקים את האותות לשמאל וימין. תכנו את החדר בהתאם לכלל הזוגות הזה. עם זאת, ישנם כמה דגמים שמגיעים בתור רמקול סטריאו יחיד. הדבר שימושי במצבים מסוימים, אך ברור שהוא לא מייצר את אותה איכות צליל.
 • אל תשכחו להשקיע בכבלים באיכות טובה. אין טעם לקנות רמקולים באיכות טובה, רק כדי לאבד את איכות הצליל בגלל כבלים זולים. בנוסף, זכרו שתזדקקו לכבלים רבים יותר מהרגיל כיוון שהם צריכים לעבור דרך חלל התקרה ורק אז למגבר.
 • אם אתם גרים בדירה או בבניין משותף, שקלו להשקיע במנדפי אש עבור רמקולי התקרה שלכם. לא רק שהם מגנים על הרמקולים שלכם מפני שריפות, הם גם עוזרים לספוג חלק מהצליל שיוצא מהחלק האחורי של הרמקולים. בחלק מהבניינים ישנה אפילו דרישה להתקין אותם על פי חוק, אז בדקו גם את זה.
 • אם אתם מודאגים מכך שאין מספיק מקום לרמקולים בחלל הקרה שלכם, חפשו דגמים דקים במיוחד. הם קיימים בדיוק מהסיבה הזאת, אך הם עשויים לעלות קצת יותר מאשר דגמים רגילים. בדרך כלל, רמקול התקרה הדק ביותר הוא בסביבות ה-1.5 אינץ'.

 

כיצד להתקין רמקולים שקועים בתקרה

רמקולים שקועים דורשים התקנה רבה יותר מאשר כל חלק אחר בקולנוע הביתי שלכם. הבנתי את זה רק כשממש התחלתי להתקין אותם, אבל אתם תצטרכו לעבוד קצת עם הידיים.

אם אתם לא חושבים שזה בשבילכם, אולי תזמינו הנדימן שיעשה את זה במקומכם. הנה הצעדים הכלליים להתקנת רמקולי תקרה.

 1. החליטו היכן אתם רוצים למקם את  הרמקולים שלכם ובדקו בתקרה שאין קורות תומכות, חיווטים וכדומה. גלאי קיר יהיה שימושי במיוחד במקרה הזה, כיוון שאתם לא רוצים לגלות שקדחתם חור במקום הלא נכון.
 2. קדחו חור קטן והכניסו אליו פיסת כבל כדי לבדוק את האזור. עטפו את הקצה בסרט בידוד כדי למנוע תאונות וסובבו אותו בפנים לפי הקוטר המשוער של הרמקול. אם אין בפנים הפרעות, אתם כנראה יכולים להתקין את הרמקול.
 3. ברגע שאתם מרוצים מהמיקום שלכם, התחילו לחתוך את הקיר. מומלץ לעשות זאת עם מסור חשמלי או מסורית, כיוון שהם יעשו את העבודה בצורה המהירה ביותר.
 4. לאחר מכן, הכול עניין של חיווט הרמקולים. זה כנראה ידרוש עוד חור קטן בתקרה, ליד המיקום ממנו תרצו שהכל ייצא, אבל חוץ מזה, התהליך לא שונה מחיבור של כל רמקול אחר.

 

הצעדים הנ"ל נוגעים לתקרת גבס. במקרים אחרים, כדאי לבקש מהנדימן שידאג לחיתוכים ולקדיחות, שכן סביר להניח שיהיה להם הניסיון הדרוש לכך.

טכנאי סאונד או חשמלאי יוכלו לדאוג גם לחיווט.

סיכום

גיליתי שהוספת רמקולי תקרה לסט הקולנוע הביתי שלי עשתה הבדל גדול בעוצמות הצליל בחדר. הם גם לא היו קשים מדי להתקנה וגרמו לחדר להרגיש הרבה יותר כמו אולם קולנוע מאשר סלון רגיל.

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור בעת תכנון רמקולי תקרה הוא שעליכם להתבסס על גודל החדר שלכם וצורתו. כדאי גם לקחת בחשבון מה אתם בדיוק רוצים לקבל מהרמקולים, כיוון שלא כל מערכת קולנוע ביתי תרוויח מרמקולי  תקרה.

חשבו גם על השכנים שלכם, כיוון שהצליל של רמקול תקרה בדרך כלל יעבור הרבה יותר מאשר של רמקול רצפה. חוץ מזה, אל תשכחו ליהנות משיפור איכות הקולנוע הביתי שלכם!

 

מעוניינים שנציג מסאונד סנטר יחזור אליכם ?

מלאו את הטופס הבא ונציג מסאונד סנטר ישוב אליכם בהקדם !