רמקולי PA: איך לבחור הספק, מוגבר או פסיבי, סאב ומוניטור (עודכן 2026)

אולי זה יכל לעניין אותך …

מוצרים שיכולים לעניין אותך ...

השורה התחתונה: לרוב האירועים, ההופעות וההרצאות בישראל, רמקולי PA נכונים הם זוג רמקולים מוגברים 12–15 אינץ’ על חצובות, ובמידת הצורך סאב מוגבר אחד. רמקולים פסיביים עם מגבר נפרד מתאימים בעיקר להתקנות קבע ולמי שכבר יש לו מגבר, ומערכת קולונה מתאימה לזמר סולו, למנחה ולאירוע קטן שרוצים להקים מהר. במדריך הזה נסביר איך לבחור רמקולי PA לפי גודל הקהל, סוג הסאונד והתקציב – עם דגמים ומחירים עדכניים מהאתר.

לפני שנכנסים למספרים, שווה להעיף מבט על קטגוריית הרמקולים המוגברים באתר, שם תמצאו את רוב הדגמים שנזכיר כאן, ואם אתם מחפשים חבילה מוכנה – במערכות הגברה מוכנות יש זוגות רמקולים עם מיקסר וכבלים.

רמקולי PA – רמקול מוגבר RCF ART 715-A MK5 בגודל 15 אינץ'
רמקול מוגבר RCF ART 715-A MK5 – דוגמה לרמקול PA ראשי לאירועים

רמקולי PA: שלוש קטגוריות עיקריות

כמעט כל מערכת הגברה חיה נופלת לאחת משלוש קבוצות. ההבנה באיזו קבוצה אתם נמצאים חוסכת יותר כסף מכל השוואת מפרטים.

סוג מערכת ממה היא בנויה למי מתאימה
מערכת PA אישית רמקול אחד או מערכת קולונה שמשמשים גם כרמקול ראשי וגם כמוניטור זמר סולו, הרצאה, בית קפה, אירוע קטן
מערכת PA בינונית זוג רמקולים מוגברים על חצובות, לעיתים עם סאב ומוניטורים פשוטים להקה, די־ג’יי, אירוע של עשרות עד מאות אורחים
מערכת PA מלאה רמקולים רבים (לעיתים Line Array), סאבים, מגברים ומערך מוניטורים אולמות גדולים, הפקות, הופעות חוץ

כמה הספק צריך ברמקולי PA? וואט זה לא הכול

השאלה שאנחנו שומעים הכי הרבה היא “כמה וואט צריך?”. השאלה הנכונה היא כמה חזק הרמקול יישמע בפועל במקום שבו אתם עומדים – וזה תלוי בגודל החלל, במספר האנשים (קהל סופג סאונד), בסגנון המוזיקה ובשאלה אם מדובר בדיבור או במוזיקה.

שלושה נתונים חשובים יותר ממספר הוואט שעל הקופסה:

  • SPL מקסימלי – לחץ הקול שהרמקול מגיע אליו (למשל 126dB או 130dB). זה האינדיקטור הכי טוב לעוצמה.
  • רגישות – כמה dB הרמקול מפיק מ־1 וואט במטר אחד. הפרש של 3dB ברגישות שקול בערך להכפלת הספק: רמקול 500W ברגישות 98dB יישמע בערך כמו רמקול 1000W ברגישות 95dB.
  • זווית פיזור – רמקול חזק עם פיזור צר יגיע לפחות אנשים מרמקול חלש יותר עם פיזור רחב.

דוגמה מהאתר: Electro-Voice ZLX-12P הוא רמקול 12 אינץ’ בהספק 1000W שמגיע ל־126dB ושוקל 15.6 ק”ג – מתאים למי שצריך רמקול אחד לדיבור, להרכב קטן או למוניטור. מחירו 2,240 ₪ נכון לזמן הכתיבה.

רמקולי PA מוגברים או פסיביים – מה עדיף?

ברמקול מוגבר (אקטיבי) המגבר והקרוסאובר יושבים בתוך הארגז. מחברים חשמל ומקור – מיקסר, טלפון, מיקרופון – וזה עובד. לרוב האנשים שמפעילים את המערכת בעצמם, רמקולים מוגברים הם הבחירה הפשוטה והבטוחה. אין צורך להתאים מגבר, ואין חשש שמגבר חלש או חזק מדי יפגע ברמקול.

רמקול פסיבי צריך מגבר חיצוני, ולעיתים גם קרוסאובר נפרד. היתרון: מערכת מודולרית, מגברים שיושבים במקום נגיש (לא בתקרה), ואפשרות לגדול בהדרגה. לכן פסיביים נפוצים בהתקנות קבע ובחברות הפקה. דוגמה זולה מהאתר היא JST Q-12 – רמקול פסיבי דו־דרכי עם וופר 12 אינץ’ וטוויטר נפרד במארז פלסטיק קשיח, למי שכבר יש לו מגבר; 899 ₪ נכון לזמן הכתיבה. עוד דגמים תמצאו ברמקולים הפאסיביים שבאתר.

רמקול PA פסיבי JST Q-12 בגודל 12 אינץ'
רמקול פסיבי JST Q-12 – לחיבור למגבר קיים

RMS מול פיק: ברמקול פסיבי, מספר הוואט מציין כמה הספק הוא יכול לקבל, לא כמה הוא חזק. RMS הוא ההספק הרציף, ופיק הוא ההספק הרגעי בפרצים קצרים. כלל אצבע נפוץ: מגבר בהספק של פי 1 עד פי 2 מדירוג ה־RMS של הרמקול. מה שהורס רמקולים הוא בדרך כלל קליפינג של מגבר חלש שנדחף עד הסוף, לא מגבר חזק שעובד ברגוע.

דרייברים, קרוסאובר ו־Bi-amp בקצרה

דרייבר יחיד לא יכול לשחזר היטב גם בס וגם גבוהים, ולכן רמקולי PA טובים הם דו־דרכיים: וופר לבס ולאמצע ודרייבר דחיסה (צופר) לגבוהים. הקרוסאובר מחלק את האות ביניהם. ב־Bi-amp כל רכיב מקבל מגבר משלו, וזה נותן שליטה טובה יותר ופחות עיוות.

Turbosound Milan M12 הוא דוגמה טובה: רמקול 12 אינץ’ עם 1100W שיא, מחולק ל־1000W לוופר ו־100W לדרייבר במגברי Class-D נפרדים, DSP של Klark Teknik ועד 128dB. יש לו שתי כניסות Mic/Line ונקודות תלייה, כך שהוא עובד על סטנד, כמוניטור רצפה או בהתקנה קבועה. מחירו 3,268 ₪ נכון לזמן הכתיבה.

רמקולי PA – Turbosound Milan M12 רמקול מוגבר 12 אינץ'
Turbosound Milan M12 – רמקול PA מוגבר עם Bi-amp ו־DSP

מערכת הכול־בכלי וקולונה

אם אתם מופיעים לבד או מנחים אירועים, כנראה שאתם לא רוצים לבנות מערכת – אתם רוצים להישמע טוב ולהקים מהר. כאן נכנסות מערכות הקולונה: עמוד צר עם מערך דרייברים וסאב בבסיס, לפעמים עם מיקסר מובנה. Bose L1 Pro8 למשל משלב 8 דרייברים מפרקיים עם פיזור של 180 מעלות, מיקסר 3 ערוצים עם ToneMatch ו־Bluetooth, ב־7,930 ₪ נכון לזמן הכתיבה. השוואה מלאה בין קולונה לזוג רמקולים על חצובות תמצאו במדריך רמקול קולונה 2026.

האם צריך סאב לרמקולי PA?

סאב לא נועד בהכרח לעשות את המערכת “חזקה יותר”. הוא מוריד מהרמקולים הראשיים את העבודה הקשה של הבס, כך שהם נשמעים נקיים יותר גם בווליום גבוה. לדיבור, להרצאות ולשירה אקוסטית בדרך כלל אפשר בלי. למוזיקה רקידה, לדי־ג’יי ולהופעות להקה – סאב משנה את התמונה.

Beta Three MU12Ba הוא סאב מוגבר קומפקטי 12 אינץ’ עם 450W RMS, תגובת תדר 40–250Hz ושקע לעמוד 35 מ”מ, כך שאפשר להעמיד עליו רמקול ראשי. מחירו 2,657 ₪ נכון לזמן הכתיבה, ועוד אפשרויות יש בסאבים המוגברים שבאתר. טיפ: אם התקציב לא מאפשר סאב עכשיו, אל תקנו רמקולים ענקיים כדי לפצות – תכננו להוסיף סאב בהמשך.

סאב מוגבר Beta Three MU12Ba למערכת רמקולי PA
סאב מוגבר Beta Three MU12Ba – בסיס בס למערכת PA בינונית

מוניטורים לבמה

מי שעומד על הבמה צריך לשמוע את עצמו. מוניטור רצפה הוא רמקול עם גב משופע שמכוון אל המבצע. במוניטורים, גדול יותר הוא לא בהכרח טוב יותר – בס מיותר על הבמה רק מלכלך את הסאונד. Turbosound TFX122M-AN הוא מוניטור במה קואקסיאלי 12 אינץ’ עם 1100W, DSP עם זיהוי פידבק (FBQ) ומשקל 16.9 ק”ג, ב־5,194 ₪ נכון לזמן הכתיבה. לתקציב קטן יותר, הרבה רמקולים מוגברים (כמו ה־Milan M12) יכולים לשמש גם כמוניטור בזכות צורתם.

מחברים ברמקולי PA

מחבר שימוש עיקרי
Speakon חיבור בין מגבר לרמקול פסיבי – נעילה בטוחה והספק גבוה
XLR מיקרופונים ואות Line מאוזן ממיקסר לרמקול מוגבר
TRS (ג’ק 6.3 מאוזן) אות Line מאוזן בין ציוד
TS (ג’ק 6.3 לא מאוזן) כלי נגינה וחיבורים קצרים
בננה / חוטי רמקול מגברים ורסיברים ביתיים או להתקנות

כבלים מתאימים תמצאו בכבלים ומתאמים. ברמקולים מוגברים, כבל XLR מאוזן הוא החיבור המומלץ – הוא מונע זמזומים גם במרחקים ארוכים.

המלצות רמקולי PA לפי תקציב ושימוש

דגם גודל נתון בולט מחיר נכון לזמן הכתיבה מתאים ל
Soundking FP0212A 12″ עד 121dB, באס עד 45Hz 1,380 ₪ תקציב נמוך, עד כ־150 איש לפי המפיץ
Electro-Voice ZLX-12P 12″ 1000W, 126dB, 15.6 ק”ג 2,240 ₪ דיבור, הרכב קטן, מוניטור
HK Audio SONAR 12 12″ מיקסר 3 ערוצים, Bluetooth TWS 2,575 ₪ מנחים ואירועים בינוניים
JBL EON715 15″ 1300W, dbx DSP, אפליקציה 3,030 ₪ אירוע בלי סאב, גינה, טקסים
Turbosound Milan M12 12″ Bi-amp, 128dB 3,268 ₪ להקות, אולמות, מוניטור
RCF ART 715-A MK5 15″ 1400W שיא, עד 130dB 3,299 ₪ די־ג’יי ואירועים רציניים

Soundking FP0212A הוא נקודת כניסה טובה: 12 אינץ’, EQ בשלושה תחומים ויציאת XLR Link לחיבור רמקול נוסף. HK Audio SONAR 12 מוסיף מיקסר מובנה לשני מיקרופונים ו־Bluetooth עם TWS, כך שלאירוע קטן הוא כמעט מערכת שלמה. JBL EON715 נותן 15 אינץ’ עם עיבוד dbx ודיכוי פידבק, ו־RCF ART 715-A MK5 עם דרייבר 1.75 אינץ’ מגיע ל־130dB. כשמשווים זוגות, זכרו להכפיל את המחיר ולהוסיף חצובות וכבלים.

רמקולי PA מוגברים מסדרת TRX Audio Q על חצובה
רמקול מוגבר מסדרת TRX Audio Q – עוד דגמים ברמקולים מוגברים לאירועים

טעויות נפוצות בקניית רמקולי PA

  • לקנות לפי וואט בלבד – בדקו SPL ופיזור, לא רק את המספר הגדול על הקופסה.
  • לקנות רמקול 15 אינץ’ לדיבור – להרצאות רמקול 10–12 אינץ’ בדרך כלל ברור וקל יותר לסחיבה.
  • לשכוח חצובות וכבלים – רמקול על הרצפה נשמע עמום ומגיע לפחות אנשים.
  • מגבר חלש לרמקול פסיבי – קליפינג הוא הגורם הנפוץ לשריפת טוויטרים.
  • לא לחשוב על הגדלה – בחרו רמקולים עם יציאת Link ותכננו מקום לסאב.

רוצים להבין גם איך משווים מחירים, משלוח ואחריות בין חנויות? קראו את המדריך לקניית ציוד הגברה בזול בישראל, ואת כל המבחר תמצאו בציוד ההגברה של סאונד סנטר. ואם אתם עדיין מתלבטים – הרמקולים המוגברים שלנו זמינים להתייעצות בווצאפ.

שאלות ותשובות

מה זה רמקולי PA?

PA הם ראשי תיבות של Public Address – מערכת שמגבירה קול ומוזיקה לקהל. בפועל, רמקולי PA הם רמקולים מקצועיים לאירועים, הופעות והרצאות, בניגוד לרמקולים ביתיים.

כמה וואט צריך לאירוע של 100 איש?

אין מספר אחד נכון, כי זה תלוי בסוג המוזיקה ובחלל. לרוב, זוג רמקולים מוגברים 12 אינץ’ מכסה אירוע כזה בנוחות, ולמוזיקה רקידה כדאי להוסיף סאב.

מוגבר או פסיבי – מה מתאים למתחילים?

למתחילים כמעט תמיד מוגבר. אין צורך להתאים מגבר, ההקמה מהירה ויש פחות מקום לטעויות.

האם רמקול 15 אינץ’ תמיד עדיף על 12 אינץ’?

לא. 15 אינץ’ נותן יותר בס בלי סאב, אבל 12 אינץ’ קל יותר וברור יותר בדיבור. לדי־ג’יי בלי סאב – 15; להרצאות ולהרכבים – 12.

איזה רמקול PA זול מומלץ להתחלה?

Soundking FP0212A הוא רמקול מוגבר 12 אינץ’ עם עד 121dB ו־EQ בשלושה תחומים, ב־1,380 ₪ נכון לזמן הכתיבה.

איזה רמקול מתאים לדיבור והרצאות?

Electro-Voice ZLX-12P מגיע עם פריסט דיבור במעבד ה־DSP, מגיע ל־126dB ושוקל 15.6 ק”ג. זו בחירה טובה למרצים ולמנחים שסוחבים את הציוד בעצמם.

איזה רמקול PA 15 אינץ’ מומלץ לדי־ג’יי?

RCF ART 715-A MK5 (1400W שיא, עד 130dB) ו־JBL EON715 (1300W, עיבוד dbx) הם שני הדגמים שאנחנו ממליצים עליהם הכי הרבה בקטגוריה. ההפרש ביניהם במחיר קטן – הבחירה היא בעיקר לפי העדפת סאונד וממשק.

מתי צריך סאב?

כשמנגנים מוזיקה רקידה, להקה או די־ג’יי, ובחללים גדולים. לדיבור ולשירה אקוסטית סאב בדרך כלל לא נחוץ.

איזה סאב מתאים לזוג רמקולים 12 אינץ’?

Beta Three MU12Ba הוא סאב מוגבר 12 אינץ’ עם 450W RMS ותגובה עד 40Hz, ויש בו שקע לעמוד 35 מ”מ. הוא משלים היטב רמקולים ראשיים של 10–12 אינץ’.

מה ההבדל בין RMS לפיק?

RMS הוא ההספק הרציף שהרמקול מחזיק לאורך זמן, ופיק הוא ההספק הרגעי בפרצים קצרים. להשוואה בין רמקולים, השוו RMS ל־RMS ופיק לפיק.

האם אפשר להשתמש ברמקול מוגבר כמוניטור במה?

כן, אם יש לו גוף משופע. Turbosound Milan M12 למשל מתוכנן לעבוד גם על סטנד וגם כמוניטור רצפה. למוניטור ייעודי לשירה יש את Turbosound TFX122M-AN הקואקסיאלי.

קולונה או זוג רמקולים על חצובות?

קולונה מהירה להקמה ומפזרת סאונד רחב – מעולה לסולו ולאירועים קטנים. זוג רמקולים על חצובות נותן יותר עוצמה וגמישות לאירועים גדולים יותר. הרחבה במדריך הקולונה שלנו.

איך מחברים שני רמקולים מוגברים יחד?

מחברים את יציאת ה־Link (XLR) של הרמקול הראשון לכניסה של השני, או מוציאים שני ערוצים ממיקסר. עדיף מיקסר עם יציאת סטריאו כדי לשלוט בכל רמקול בנפרד.

למה הרמקול מזמזם?

לרוב בגלל כבל לא מאוזן ארוך או לולאת הארקה. מעבר לכבלי XLR מאוזנים פותר את רוב המקרים, וברמקולים רבים יש גם מתג Ground Lift.

כמה זמן לוקח לקבל ייעוץ?

אפשר לשלוח לנו הודעה בווצאפ בכל שעה ונחזור אליכם עם המלצה מותאמת. ספרו לנו גודל קהל, סוג אירוע ותקציב – וזה כל מה שצריך כדי להתחיל.

מעוניינים שנציג מסאונד סנטר יחזור אליכם ?

מלאו את הטופס הבא ונציג מסאונד סנטר ישוב אליכם בהקדם !

בחרו לפחות 2 מוצרים
להשוואה